wz

novinky  |  články  |  hardware  |  emulátor  |  ostatní  |  download  |  odkazy  |  kniha návštěv

 

DISKETOVÁ JEDNOTKA

Je zde emulován řadič floppy disku kompatibilní s ROMkou SHARPa vybavený obvodem WD 2797 a čtyřmi mechanikami, prozatím do velikosti 720 KB. Disketové jednotky zde nejsou emulovány pomocí mechaniky v PC, ale pomocí tzv. diskového image. O co se jedná a proč tomu tak je? Jde o to, že vaše diskety ze SHARPa si převedete do PC pomocí programu CPDREAD 3.24 (viz sekce download) kde se obsah každé diskety uloží jako jeden velký soubor (360 KB, 720 KB, 1,44 MB) na harddisk. S tímto "obrazem diskety" který má příponu *.dsk potom spolupracuje emulátor. Výhody jsou více než jasné - tímto krokem si bezpečně zazálohujete vaše diskety - na harddisku na PC jim hrozí mnohem menší nebezpečí, než kdyby vám korodovaly někde v šuplíku... Pokud by jste se je někdy chystali použít opět na reálném SHARPu, není nic jednoduššího, než si obraz diskety zkopírovat zpět na disketu pomocí programu CPDWRITE 1.03 (opět v sekci download).

Nyní už však k samotnému použití. Pokud máte soubory *.dsk asociovány s emulátorem (Provádí se v Setupu na záložce Misc), stačí pouze dvakrát kliknout na DSK souboru - emulátor se automaticky spustí, zapne emulaci FDD, do mechaniky A: "vloží" daný DSK soubor a pokud na něm je systém, tak se pokusí nabootovat. Jestliže chcete měnit DSK soubory přímo za běhu emulátoru, existují pro to dva způsoby: Prvním je nástrojová lišta emulátoru, ve které po kliknutí na ikonu diskety se rozbalí popup menu, ve kterém máte možnost buď změnit DSK soubor v dané mechanice (Open image file), případně jej z mechaniky odstranit úplně (Eject).

 

Podobné nastavení je možné také provést ze Setupu. Zde je ještě navíc možnost povolení/zákazu uložení změn do image při ukončení emulátoru, nebo při výměně diskety (Save image on change or exit emulator). Dále je zde možné zcela zapnout nebo vypnout emulaci řadiče FDD (Enable FDD). Poslední v této nabídce jsoudnástroje pro práci s obrazy disket (Disc tools), které však budou popsány v samostatné kapitole.

 

 

 

Copyright 2003 by ZA Software, zdeneka@seznam.cz