wz

novinky  |  články  |  hardware  |  emulátor  |  ostatní  |  download  |  odkazy  |  kniha návštěv

 

DISKOVÉ NÁSTROJE (DISC TOOLS)

- slouží k lepší a pohodlnější práci s obrazy disket. Umožňuje následující věci:

Struktura disku (Disc structure)
graficky znázornírozložení sektorů na disketě, barevně dokáže odlišit vadné sektory, nebo neformátovaný prostor. Pro zobrazení / skrytí legendy stiskněte tlačítko "Legend". Pokud se jedná o oboustranou disketu, můžete vybrat zobrazení nulté nebo první strany pomocí comboboxu vlevo dole. Ještě pod ním se nachází combobox pro výběr zobrazení diskety v mechanice A: - D:

 

Přenos souborů (File transfer)
Je určen nejen pro extrakci jednotlivých souborů z image diskety, ale i pro extrakci zavaděče systému. Detekovány jsou zde zatím tři základní formáty disket na MZ-800, a to: CP/M LEC, originální P-CP/M 80 a DISK BASIC. Pokud nechcete, aby byl formát automaticky zvolen, zrušte zaškrtnutí políčka "Autodetect disc format". Samotná extrakce souborů se děje následovně: standardním způsobem označíte soubory, které chcete z image vytáhnout (více souborů naráz můžete označit, pokud přidržíte tlačítko Shift nebo CTRL) a stisknete ikonku diskety ve spodní nástrojové liště. Potom již emulátor pro každý soubor zobrazí standardní dialogové okno pro uložení souboru, ve kterém si ještě případně můžete upravit jméno souboru. Upozorňuji jen, že emulátor automaticky nahrazuje veškeré znaky, které nejsou povoleny pro název souboru ve Windows znakem "_" (podtržítko). Extrakci zavaděče můžete provést stiskem na červenou ikonu diskety s nápisem IPL. Přenos souborů zpět do image bude možný až v příštích verzích emulátoru.

 

Základní informace o disketě (General info)
- zobrazí počet stop a stran diskety. Pokud je disketa systémová, zobrazí i jméno systému. V opačném případě zobrazí tři otazníky.

 

 

Copyright 2003 by ZA Software, zdeneka@seznam.cz