Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

novinky  |  články  |  hardware  |  emulátor  |  ostatní  |  download  |  odkazy  |  kniha návštěv

 

OTTO ZEMEK - ROZHOVOR

1.První záludná otázka - jaká byla tvoje počítačová historie?

V 11 nebo 12 letech 1. setkání s počítačem ve Svazarmu a to díky známosti mojí maminky se zajímavým člověkem ing. Michalem Vejvodou...byl to člověk velice zvláštního ražení, ale ukázal nám PMD-85, učil nás BASIC a nakonec jsme si mohli zahrát Manic Minera :-)) Jelikož rodiče viděli že mě to baví, rozhodl se tatínek - a uporzorňuju, že jsem ročník 1973, takže to bylo za " totáče "  - kupit počítač. Prostě nikomu nic neřekl, jel do Prahy a v Diamantu na Václaváku koupil SHARP MZ-800 , což je částečně i odpověď na otázku č. 2 - nic jiného ani nesháněl, neb o tom věděl asi tolik jako já vím o rozmnožování Marťanů.

Dodnes to vidím, jak přijdu domů, on sedí v kuchyni, ke sharpu připojenou čb televizi a v ruce anglický owners manual...to veselí, když počítač např. vydal zvuk ! Fantazie. Software veškerý žádný, pouze celkem dobrý basic a nějaká dema a hra flappy.

Takže jsem počítač začal okupovat víc a víc a učil se programovat metodou pokus - omyl, ale šlo to. No a Pak jsem objvil skvělou knihu Alles uber den MZ-800, tuším překlad pana Zajíčka...tam už bylo víc z čeho čerpat. No a pak jako každý, prostě čím víc u toho sedíš, tím víc to umíš, když nejsi pako. Díky počítačům jsem nezačal ani pít ani kouřit, jen jsme se spolužákem Honzou pořádali orgie s hranolky v troubě a dvěma počítači:-)))

2.Co tě vedlo k založení společnosti MZX Software, jaká byla její historie a proč jsi distribuoval software zrovna pro MZ-800 a ne jiné, v té době jistě rozšířenější osmibitové mikropočítače?

To snad ani nikdo nevěděl, ale mZx software vzniklo a) proto že jsme chtěli být borci a pod výtvorem typu křížek honí kolečko jsme chtěli mít (c) a něco, b) já měl SHARP MZ - 800 a Honza Petrák ( viz dále ) měl ZX Spectrum, no a společné MZ a ZX dalo mZx s tím úmyslem, že začneme páchat programy dohromady a on je odladí pro zx spectrum a já pro sharp a budeme hrozně bohatý...i když tehdá ještě o peníze nešlo....spíš  to bylo hobby.

K té historii: Moc společných věcí jsme neudělali, Honza byl o dost šikovnější na grafiku, programování atd., ale na Sinclairy tu byla spousta nejen uživatelů, ale i programátorů a tam se nedalo moc prorazit. To já měl se Sharpem kliku: Koupilo si ho taky pár lidí z okolí ( to vše bylo v Českém Krumlově ) a já abych je za drobné úplaty mohl zásobovat, jsem za utržené drobné kupoval další a další programy....až to bylo na katalog. No a proč to nedat do inzerce....to bylo kolem převratu, takže to vyšlo akorát tak že šlo založit živnost...no a když už byla živnost, tak jsem začal inzerovat a jelikož jsem byl skoro sám, tak jsem nahamonil mraky programů a bez ohledu na jakákoli autorská práva jsem je prodával dál.

3.V nabídce jsi měl mnoho desítek (ba i stovek) kvalitních programů. Které z nich by jsi označil jako "kasovní trháky" ?

To, co je kasovní trhák, určovalo, stejně jako dnes u Microsoftu, to, jak program okecám v katalogu, než jeho skutečné kvality. Kromě toho se většina programů prodávala v rozmezí 20 - 50 Kč, takže to bylo spíš o množství, než velké ceně za kus. Obvyklá útrata dobrého zákazníka byla tak 300 - 400 Kč za jednu dobírku. Každopádně nejvíc peněz jsem vydělal svým vlastním výtvorem který původně nebyl myšlen jako komerční věc: Výukový program na angličtinu plus slovník. Dělal jsem to na gymplu jako SOČku ( mladý dnes neví, Středoškolská odborná činnost :-))) a vyhrál jsem s tím republikové finále. Tak mi napsali z pár časopisů jako VTM, Elektronika atd. abych pro ně něco napsal, začaly mi vycházet články a ti hodní redaktoři mi patili za příspěvky, kde třeba čtvrtinu výpisu programu zabíraly kydy jako

10 REM tento program a mnoho dalsich si
20 REM muzete zakoupit na adrese.....

prostě hlína, reklama zadarmo.

Každopádně jsem dal tu angličtinu do oběhu ( už tehdy jsem měl datrabázi tak 2000 aktivních sharpistů ) a stála asi 250 až 400 podle verze, pořád jsem dělal nějaké upgrady atd., prostě jen za ty moje věci jsem tržil tak 300 tisíc, ale spíš víc. ( pozor, to bylo v době, kdy mlíko stálo 2 Kč a zmrzlina 14 Kč ! )

No a teprve pak jsem zjistil že tohle nedělám sám, většinou tak, že přišel nějaký dopis jako PANE !!! Vy prodáváte moje programy !!! No a tak jsem řekl že jo, ale že můžu něco zaplatit když to napíše " pro mZx " a lidi to brali snad všichni, co pamatuju tak takhle nějak jsem se seznámil s Romanem Hořeňovským, Karlem Tvrdíkem a mnoha dalšími...

4.Jaký byl tvůj vztah ke konkurenční firmě BBS ?

Vztah k BBS byl ten že jsem kupoval jejich věci a prodával je svým klientům a to je muselo štvát, neboť myslím že ti kluci to přepisovali ze Spectra sami a měli s tím práci, myslím, že mi kvůli tomu i psali, no ale hlavu jsem si z toho nedělal, protože jsem - a myslím že ten argument nebyl tak špatnej - napsal O.K., podle mě jste piráti i vy, protože mi ukažte, že máte svolení autorů hry oděkud z Anglie na předělání jejich věci na sharp. No prostě moc jsem to neřešil ...tolik můj vztah k nim :-) smál jsem se, dělali pěkný věci, ale začali holt pozdě:-)))))

Nejlepší rok byl ten, kdy jsme udělali na Frymburku sraz Sharpistů a viděli se tam, super !! Bylo tam dost fajn a hlavně chytrejch lidí, problém byl ale v tom, že jim samozřejmě došlo ( mě až ex post ) že mě zas až tolik nepotřebují a začali se domlouvat kolik chtějí za programy a tak..a taky už mohli zkusit jestli nedám víc já nebo BBS...ale stejně to už jsem měl kapitálek a rozhlížel se po něčem jiném...

5.Jak široká byla databáze tvých klientů v tehdejší ČSFR ?

Přestěhoval jsem se do Č. Budějovic, koupil první PC a počád distribuoval sw na sharpa, a koukal, jestli by se nedalo na písíčkách nějak trhnout. No a v roce 1992, kdy jsem měl fakt velikou databázi klientů - byly to tak dva tisíce a něco platících lidí - se dělilla federace ( tím rokem si už jistý nejsem..) no a s bývalou přítelkyní jsme jeli na přelom roku k Romanovi Jírovcovi do Liptovského Mikuláše ( opět další prima chlap, ještě měl dobrýho kámoše jméno si už nepamatuju )....s tím, že oni budou něco jako pobočka mZx na Slovensku. Po těch letech to už nevím přesně, ale a něčem to zkolabovalo a se Slovenskem byl amen od těch kluků jsem peníze už neviděl a celkem logicky jsem je ani nijak nemohl vymáhat, a ani nechtěl.

6.Proč jsi skončil s MZ-800? (z časových důvodů, či poklesající zájem,..)

No a jak jsem měl to PC tak jsem dal cvičně inzerát do Annonce a prodal ho o 50 tisíc dráž, než koupil, tak jsem rozdal sharpa a co bylo s databází ani už nevím, a začal jsem překupovat železo do PC. Tehdy ale už tady v Budějcích byly velký firmy jako Libra atd, takže to nebylo lehký začít. Ale byli jsme dva já a Honza Petrák, jo, ten původní Spectrista, a spolu jsme nastartovali počítačovou firmu. Zde musím dodat, že je to jeden z dalších lidí, kteří o osmibitech věděli nejvíc ze všech a ...psali historii počítačů v ČSFR. Takže na sharpa jsem se vykašlal jen proto, že jsme místo toho montovali pc jako zběsilí a to vynášelo mnohem víc.

Shrnul bych to: V nejlepším jsem přestal, pak se všichni vrhli na PC.

7.Co říkáš současnému dění okolo tohoto počítače, máš nekdy chuť vrátit čas a opět zasednout k onomu krémově bílému "psacímu stroji" ?

O současném dění vím jen od tebe a asi před rokem jsem honil na emulátoru od Jardy Kysely ( myslím ) nějaký pařárny. Asi jsem poznamenanej, ale nic tak geniálního jako Nakamoto nebo Manic Miner jsem na písíčkách neviděl, resp. o hry na pc nejevím naprosto zájem, byvše vytížen jinými koníčky. Strašně fandím tomu, že tu jsou lidé, kteří jsou pro tyhle " srdeční " záležitosti....ale já mám za ty léta u počítačů plný zuby všeho, co má procesor, takže je fakt, že místo sezení u Flappyho jdu raši sportovat nebo vemu knížku.

8.Chtěl by jsi něco vzkázat současným příznivcům MZ-800?

Vážení příznivci MZ-800, řekněme si to, co mnozí sice jen tuší, ale bojí se to vyslovit nahlas: Máte nejlepší počítač, jaký lidstvo vyvinulo. Není, pravda, na konci " vývojového řetězce ", ale je to asi hned po objevu ohně, vynálezu kola a čakovického praku ten nejgeniálnější vynález. Chtělo by to zapátrat, jestli v tom nemá prsty Jára Cimrman, protože mi přijde podezřelé, že by na to ti šikmoocí Japonci přišli jen tak sami.

na náš web http://www.digisys.cz/10.php jsem dal zatím jenom link na http://mz-800.aktualne.cz/, ale po přečtení stránek mám chuť přinejmenším informace tam zveřejňované publikovat i u nás.

Upozorńuju, že mi naprosto neběží o propagaci firmy DIGISYS, ale rád tady uvítám jakéhokoli Sharpistu z celé republiky, popř. moje icq a mail jsou k dispozici.

Docela by mě zajímalo, kam to lidé, se kterými jsem se stýkal či korespondoval, dotáhli....šlo vesměs o velmi chytré lidi, se kterými musí být radost po letech pokecat. Moje kontakty budiž zveřejněny, rád si s vámi kdo pamatujete, pokecám.  A taky by mě asi pobavilo dozvědět se, jak o mě tedá smýšleli ostatní, jak zákazníci, tak třeba BuBu sofťáci...


....tak zatím,

Otto Zemek alias mZx software....

 

Copyright 2003 by ZA Software, zdeneka@seznam.cz