Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

novinky  |  články  |  hardware  |  emulátor  |  ostatní  |  download  |  odkazy  |  kniha návštěv

 

MILAN BENDL - ROZHOVOR

1.První záludná otázka - jaká byla Vaše počítačová historie?

No ze začátku to bylo vysloveně hobby. Já jsem začínal Atari 2600 - to byla vysloveně jen herní konzole tvářící se jako počítač - pak jsem přešel na mz-700 a nakonec jsem zakotvil u mz-821. Následně jsem vyzkoušel mnoho dalších platforem, např. Amiga 500, Amiga 600, ZX-Spectrum, PMD-85, IQ-151, C64, PC, SAM Coupe (ten mám pořád ještě doma, Amigu možná také) a hlavně Macintosh. Zamiloval jsem si ale jen dvě platformy a to Sharp mz-800 a Apple. Dnes používám vlastně tři platformy současně - Windows/Novell (z donucení), Apple Macintosh (z lásky) a nově ještě PalmOS (to mě celkem vzalo, jen čekám, jak dopadne souboj PDA platforem PocketPC vs PalmOS vs Symbian - osobně sázím na ten poslední). Můj společník, Vladislav Naumovič, prošel podobným vývojem, jen měl navíc ještě Atari 800 a Amigu CDTV.

2.Co Vás vedlo k založení společnosti BBS, jaká byla její historie a proč jste (alespoň zpočátku) distribuovali software zrovna pro MZ-800 a ne jiné, v té době jistě rozšířenější osmibitové mikropočítače?

 Sharp se nám fakt líbil, ani nevím proč. Možná proto, že to byla jakási výzva - dobrý systém, ale takřka žádný software. K založení BBS nás vedla skutečnost, že naše klubová činnost se velmi rychle značně rozrostla a my jsme zjistili, že provozovat distribuční firmu by nás mohlo děsně bavit. Vyzkoušeli jsme to a doopravdy nás to pohltilo. Nikdy jsme ale nebyli skuteční podnikatelé, i když jsme si to mysleli a myslíme si to i dnes :-). Mám dojem, že nás to prostě jen bavilo. Točilo se kolem nás spousta skvělých lidí - "programátoři", "hudebníci", "grafici", hráči atp. Píšu to v uvozovkách, protože i oni se vždy cítili být skutečnými grafiky a hudebníky ale nikdy jimi doopravdy nebyli. Byla to ale skvělá komunita a všechny nás to hodně bavilo. Věnovali jsme tomu všechen čas, peníze i energii.

3.Pokud to není tajemství, jak vzniklo jméno firmy ?

Tajemství to není, ale naším současným obchodním partnerům se to těžko vysvětluje. Když nám bylo 15, všude kolem byly samy "softy" a my jsme se chteli odlišit, ale taky jsme chteli mít svuj "soft". Tak jsme si na papír napsali několik co nejhloupějších názvů. A jelikož v té době v kině bezeli Ghostbusters, tak jsme chtěli mít ve znaku ducha, takže zvítězil název Bu-Bu soft. Nosili jsme pak placky, trička aj. potrhlosti s takovým mávajícím duchem.Když nám bylo 16, chtěli jsme zaregistrovat firmu. Nebylo to ale možný, protože jsme nedosahli plnoletosti. A tak jsme firmu napsali na moji mámu. Když šla vyřídit živnosťák, styděla se za ten název a zkrátila to na BBS. No a od té doby jsme BBS.

4.V nabídce jste měli mnoho desítek (ba i stovek) kvalitních programů. Které z nich by jste označil jako "kasovní trháky" ?

Nevím už, jestli to po těch letech řeknu úplně správně, ale určitě jsme hodně vydělali na titulech Last Ninja II, Robocop, The Batman Movie, Artex Pro, MZ-Paint... Jiné se prodávaly také hodně, ale byly tak levné, že se na nich moc vydělat nedalo (např. The Trantor stál tuším 39,- Kč, podobně jako Silkworm a další hodně prodávané hry).

5.Jaký byl Váš vztah ke konkurenční firmě MZX ?

S panem Zemkem jsme měli mimořádně špatné vztahy. Je fakt, že své podnikání jsme brali dost vážně, ale on to bral vážně až příliš, někdy to bylo až směšné. Nejhorší ale bylo, že on jednal značně neférově. Dokázali jsme se domluvit s každým (RTMV, M. Šmihla, a mnozí další, už ani nevím jak se jmenovali). S mZx ale domluva nebyla možná, protože nejednal férově. Vzpomínám si, jak jsme se vždy dokázali vyhecovat, když jsme si předčítali jeho dopisy. Dnes je to ale opravdu úsměvné. Obchodní praktiky pana Zemka nakonec mohli poznat i uživatelé, když na závěr svého podnikání zkasíroval mnohé z nich za služby, které již nikdy nedodal.

6.Jak široká byla databáze Vašich klientů v tehdejší ČSFR ?

Tuším, že se jednalo o 2200 uživatelů, možná jich v konečné fázi bylo i více, neboť jsme skoupili několik databází i od konkurence. Ale to bylo v době, kdy už jsme distribuci přestali rozvíjet...

7.Proč jste skončili s MZ-800? (z časových důvodů, či poklesající zájem,..)

Obojí. Ale bylo nám to dost líto.

8.Co říkáte současnému dění okolo tohoto počítače, máte někdy chuť vrátit čas a opět zasednout k onomu krémově bílému "psacímu stroji" ?

Sharp má stále čestné místo přímo v ředitelství naší firmy. Tento rok jsem si asi na deset minut zahrál svou nejoblíbenější hru - Laser Squad - a byl jsem opravdu nadšen. Co se týče současného dění okolo mz-800, mám k tomu všemu spíše nostalgický postoj, než že bych byl nějakým aktivním fandou. Je to pro mě již jen minulost (i když na to velice rád vzpomínám).

9. Byly nějaké programy, které jste sám pro tento počítač vytvořil?

Myslím, že ve své době jsme vytvořili mnoho zajímavého softwaru i hardwaru, ale faktem je, že největší zájem byl beztak o přepisy hitovek ze ZX-Spectra. A mezi námi, sám jsem u nich dokázal strávit mnoho dlouhých večerů. Vlastně jsme byli spíše jakýmisi producenty - distributory než výrobci, i když jsou to poněkud nadnesené pojmy...
Vždycky jsem toužil vytvořit něco extra, ale nakonec jsem to vzdal, protože jsem si uvědomil, že jsem spíše organizační typ, přestože mě programování dost bavilo. Vzpomínám, že jsem udělal češtinu pro basic, jeden vědomostní test, hru Business World, nějaké levely do Nakamota a několik dalších věcí, které jsme nikdy nedistribuovali.

10.Chcete něco vzkázat současným příznivcům MZ-800?

Chtěl bych jim vzkázat, že mz-800 je již sice minulost, ale i dnes je scéna rozdělena na diktát špatné většiny (wonkna) a vzdorování zajímavých menšin (Mac, Linux, Palm, ...). Fandím každému, kdo se nenechá převálcovat nechutnou politikou Microsoftu. Myslím, že až donedávna to byl boj s větrnými mlýny, ale nyní s příchodem mobilních víceúčelových zařízení se vše může změnit (dost šancí má např. Symbian). Pro mnohé jsou ty antimicrosoftí výpady asi už dost ohranou písničkou, ale jsem přesvědčen o tom, že tato firma hodně ublížila zdravému rozvoji IT technologií.

11.Čím se zabýváte dnes?

Počítačema a softwarem se zabýváme stále i když více převážil regionální prodej. Navíc jsme dnes více telekomunikační firmou (mobily, ústředny, servis). Jsem ale přesvědčen, že tyto obory brzy splynou. Kompletní výčet naší činnosti by byl velmi dlouhý, nerad bych s tím někoho zatěžoval, ale je možné shlédnout naše stránky na www.bbs.cz.

 

 

Copyright 2003 by ZA Software, zdeneka@seznam.cz