Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

novinky  |  články  |  hardware  |  emulátor  |  ostatní  |  download  |  odkazy  |  kniha návštěv

 

Konvertor MZ-800 -> VGA monitor (scandoubler)

Už od pradávna uživatelé MZ-800 toužící ze svého mazlíčka dostat maximum touží po jeho připojení ke kvalitnější zobrazovací jednotce, než je televizní přijímač. Sharp je pro to na rozdíl od jiných počítačů výborně připraven a krom modulovaného VF výstupu pro televizi má navíc i přímý výstup videosignálu a také RGBI výstup pro profesionální (alespoň tehdy se jim tak říkalo) monitory. Ze samotného video výstupu by bylo možné dostat poměrně kvalitní výstup i na běžné televizi, bohužel čip který obstarává převod z RGBI na PAL signál tuto funkci nedělá příliš kvalitně, z čehož plynou různé překryvy barev, barevné stíny apod. Po přepnutí na černobílý režim se sice vše zlepší, ale uznejte, že bez barev to prostě není ono.... O připojování dnes už téměř nesehnatelných barevných CGA monitorů (příp. EGA) tu už v předchozích článcích řeč byla, takže se tentokrát zaměříme na monitory VGA s analogovým vstupem (15 kolíků ve třech řadách).

Jen na úvod podotknu, že tento článek neposlouží jako ucelený konstrukční návod, podle kterého si "zbastlí" převodník i méně zkušený uživatel, ale spíše jako vodítko pro zkušenějšího radioamatéra. Uvedeno zde sice bude konkrétní zapojení, i pro jeho zprovoznění však bude třeba dobrá znalost elektroniky a také drobný zásah do samotného MZ-800. Samotnou teorii si můžete i včetně pěkných obrázků načíst na tomto odkazu http://elm-chan.org/works/sc/report.html V principu se jedná o to, že horizontální vychylování na MZ-800 je cca 2x pomalejší než jsou schopny dnešní monitory synchronizovat, proto je třeba jej alespoň 2x urychlit. Se změnou rychlosti synchronizace je třeba ale vysílat i samotná obrazová data 2x rychleji, z čehož plyne, že je třeba min. 1 obrazový řádek vždy uložit a potom jej vyslat 2x za sebou na VGA monitor - při tom všem je třeba už znovu zpracovávat obrazová data z MZ-800, takže se tu téměř nevyhnete složitému zapojení s dvouportovými pamětmi, hromadou logiky, ...... tak, jak to řešil autor u předchozího odkazu. Naštěstí tu existuje i moderní čip firmy AVERLOGIC pod označením AL250, který se stará kompletně o převod z formátu RGB565 na klasický VGA. Krom toho je možné do něj naprogramovat další věci jako je například logo, OSD menu a další... Naposledy kdy jsem se o něj zajímal byla cena okolo 11EUR, případně byl ve vzorkovém množství k sehnání u firmy ZWINZ Technical Consulting GmbH, Ebersberger Strasse 19, D-85570 Markt Schwaben, Germany.

Zapojení převodníku vychází z výrobcem doporučeného zapojení. V následujícím schematu je zapojen tak, aby po připojení napájecího napětí proběhla jeho správná inicializace přes I2C rozhraní za pomocí procesoru AT89C2051 (cca 30 Kč). Vstupní rozhraní RGB565 je využito jen částečně - pro každou barvu jsou využity pouze 2 bity. Na spodnější 3 bity je společně přiveden signál I (intensity), na horní tři pak jednotlivé signály RGB - celkem tedy 16 kombinací. Jako přídavek by se dal k tomuto zapojení dodělat jednoduchý paletový registr který by využil i ostatní digitální vstupy převodníku a umožnil tak vybírat paletu 16-ti z 65535 barev. Zde je schema (pro zvětšení klikněte):

Pro výrobu testovací desky, případně pro detailní schema si můžete vše stahnout ve formátu EAGLE zde. Program pro procesor 8051 najdete zde.

Deska plošného spoje je jednostranná (vhodnější by byla oboustraná kde druhá strana by tvořila zemnící plochu). Je osazena smíšenou montáží, SMD součástky jsou ze strany spojů, zbytek potom z druhé strany.

Připojení k MZ-800 je pak vcelku jednoduché - RGBI signály byly popsány v předchozím textu, pokud se nemýlím tak VSYNC signál (~50 Hz) a HSYNC (~15,6 KHz) je možné napojit napřímo, na vstup VCLKx2 přivedete signál ze 17 MHz krystalu SHARPa (z něj je odvozeno i časování obrazu na RGB výstupu MZ-800) a signál VCLK získáte jednoduchou děličkou dvěma (např. jako jsem to udělal já s obvodem 74LS74 nabastleným v levém dolním rohu desky - viz obr.). Zbývá už jen ukázat výsledek jakého se mi podařilo dosáhnout. Omlouvám se jen za nekvalitní fotografii obrazovky monitoru, ve skutečnosti to vypadá mnohem lépe...

 

Kompletní sadu dokumentů (které se mi už na webu výrobce ani nepodařilo najít a budou zřejmně pouze na vyžádání) o AL250 včetně doporučených zapojení, datasheetů, programů, .... naleznete zde

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright 2006 by ZA Software, zdeneka@seznam.cz