Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

novinky  |  články  |  hardware  |  emulátor  |  ostatní  |  download  |  odkazy  |  kniha návštěv

 

POSTŘEHY ZE STAVBY A OŽIVENÍ MZ-IDE

Nejdřív trochu historie,

SHARP MZ-800 vlastním dík rodičům od konce roku 1987, jestli mě paměť neklame, prostě od prváku na Gymplu. Původně jsem sice chtěl ZX Spectrum, neb ho měl kamarád ze vsi, ale pak jednou mamka půjčila domů z práce SHARPA a už jsem nic jiného nechtěl. Nejdřív jsem si hrál (teda programoval) v BASICU, pak jsem začal pokukovat po strojáku. A když vyšla knížka BITY do BYTU, strojáku, resp. assembleru jsem propadl. Sice jsem nikdy nenapsal žádnou hru, jen různé jednoduché utilitky, ale assembler mě baví dodnes. (I když dnes si hraji s jednočipy PIC).

Postupně jsem do SHARPa přidal video paměť, pak FDD mechaniku, RAM disk, novou EEPROMku, ROM disk a konečně koncem prosince 2002 dík Zdeňkovi Adlerovi a Markovi Šmihlovi i IDE HDD. Vzhledem k tomu, že dík FDD, RAMdisku a ROMdisku jsem už měl tři ze dvou slotů SHARPA zaplněné, (ROMdisk je drátkama přiletován a přišroubován k RAMdisku), rozhodl jsem se využít trochu místa v prostoru mezi konektorem pro připojení "kšandy" od slotů a konektorem pro tiskárnu, byť i tam už je těsno dík mým předchozím úpravám.

Takže jsem zakoupil nacvakávací 50ti pinový konektor (přesně stejný, jako ten, který už na kšandě je a připojuje se na motherboard SHARPA), dále dvouřadou 50ti pinovou strepovou lištu (stejnou jen asi kratší už jste určitě viděli v nějakém PC, nebo na nějaké kartě do PC) a brouka 7410. Zbytek jsem měl "v šuplíku". Protože jsem si říkal, že pro takto jednoduché zapojení je ztrátou času dělat desku s plošným spojem, ustřihl jsem jedné staré mrtvé ISA ETHernet kartě do PC konektor, kterým se strká do ISA slotu a přímo na něj jsem připájel strepovou lištu. Šlo to velmi snadno, neb jak odstřižený konektor ISA desky měl pozlacené kontakty, tak i lišta sama má kolíky pozlacené.

Tím vznikl poměrně masivní "konektor", který je za co chytit a lze jej do protikusu nacvaknutého na kšandu SHARPa opakovaně bez obav připojovat a odpojovat. Na kšandu SHARPa jsem zmíněný protikus nacvakl do ohybu, který kšanda při zavřeném SHARPovi sama utvoří a to tak, aby směřoval do "prázdného prostoru" vzad. Broučkovi 7410 jsem před letováním naohýbal nožičky na opačnou stranu (mimo 7 a 14), tak abych nemusel pokud možno používat drátové propojky.

Pak jsem brouka přiletoval nožičkami 14 a 7 přímo na desku se strepovou lištou. 14ka na proletované piny 1 a 2 (+5V), 7ka na pin 9 (GND). Horní strana desky na obrázcích má liché piny, na spodní straně jsou sudé piny. Pak jsem drátkama přiletoval již zafixovaného brouka k pinům 16, 22 a 27 desky. Piny 1,2 a 7 (napájení brouka) jsem zablokoval keramickým kondenzátorem 100nF. Na spodní stranu desky jsem na pin 26 (GND) přiletovat emitor tranzistoru a z báze odpor 100K přímo na pin 34 desky.

Načež jsem vzal nějaký kus kšandy s 20ti vodiči a přiletoval jsem jí z jedné strany k desce, tranzistoru a broukovi a ze strany druhé k 2.5" konektoru, který jsem pak připojil k 2.5" 200MB HDD přesně podle schématu na webu. Napájení (piny 41-44 HDD) jsem přivedl z konektoru SHARPa pro napájení plotteru. (Takže teď je z něj kromě 5V 3.5" FD napájen i HDD.

Nabootoval jsem z FD, FDISK mi nadetekoval HDD, udělal jsem 2 partition, naformátoval, spustil BIOSLOAD a NIC NIC NIC! Teda ne, ze by vůbec nic, ale NIPOS nenaběhl do promptu. Naopak tvrdošíjně hlásil chyby DISK SELECT ERROR a READ/WRITE ERROR. Nechápal jsem proč. Zapojení fungovalo, BIOSLOAD při startu na HDD šáhl (což jsem slyšel i viděl podle LED diody, kterou jsem k HDD připojil (mezi +5V a pin HHD číslo 39 přes odpor 560ohm) abych měl přehled). Znova jsem proměřil cele zapojení a znova stejné chyby. Zkusil jsem i WRITE a READ testy v FDISKU a vše vypadalo v pořádku. Zkusil jsem i 2 jiné HDD, ale výsledek stále stejný.

Tak jsem poprosil o radu Zdeňka a následně i Marka a jako jedna z prvních věcí, poté, co jsem řekl jak mám HDD připojen mi bylo doporučeno zkusit propojit všechny země (GND) v IDE kšandě (mezi HDD a SHARPem). V HDD jsou všechny GND piny propojeny, ale na stranu SHARPA vedla zem jen jedna :-( Tož jsem zahodil svojí 20ti žilovou kšandu a sehnal jsem si kšandu originál 40žil IDE k 3.5" IDE HDD a redukci pro 2.5" HDD. Napájení HDD je přímo z redukce na 5V SHARPa pro plottra.

Druhý konec 40ti žilové IDE kšandy jsem přiletoval na desku (rozuměj "Interface"). A to tak, že země (GND) z IDE kšandy jsem přiletoval na piny 9 a 26 desky s Interfacem. Bylo to podstatně blíž než abych je tahal až na piny 43 a 44. Pak jsem ještě na desce pin 9 a 26 pro jistotu proletoval i když už to asi bylo zbytečné - jsou proletované na motherboadru SHARPa i s mnou nevyužitými 43 a 44. Vše jsem zapnul, spustil jsem RELIABILITY test a hle, vše krásně a bez chyb běhá. Předtím mě to při spuštění tohoto testu vypisovalo všechny sektory jako FAILED. A pustit jej, to byla vůbec první rada, co jsem od Marka a Zdeňka dostal. Předtím jsem zkoušel jen WRITE a READ jednoho sektoru a to prošlo. Pak už jsem se jen snažil HDD vecpat dovnitř SHARPa, ale díky ostatním úpravám se mi tam již nevešel. Tak holt bude vedle FD venku - ještě že má SHARP tak krásně děravý kryt :-) A snad časem disku dopřeji i krabičku... Pod logo SHARP do větracího otvoru jsem si dal LEDku, abych viděl, kdy se s HDD pracuje. Je to ta tmavě červená "hnida" za klávesou F2 na čelním pohledu na můj MZ-800.

Doporučení na závěr pro další stavitele Interface - použijte plnou (nejlépe originální) IDE kšandu a hlavně propojte všechny země!!! Když jsem si pořádně prohlédl, kde jsou v té kšandě vedeny, tak jsem uznal, že konstruktéři IDE kabelů - kšand dobře věděli, kde mají proložit kabel zemnícím vodičem, aby nedocházelo k rušení při přenosu. Ještě bych chtěl Zdeňkovi i Markovi touto cestou poděkovat za to, že jsou ochotni obětovat čas tak geniálně navrženému stroji, jakým byl a stále je SHARP MZ-800. Byť již je dnes rychlostí a možnostmi překonán PC klony. Ale jeho architektura by měla být základní učební kapitolou všech dnešních PC návrhářů...

Tomáš Lorenc

 

Copyright 2003 by ZA Software, zdeneka@seznam.cz