Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

novinky  |  články  |  hardware  |  emulátor  |  ostatní  |  download  |  odkazy  |  kniha návštěv

 

POSTŘEHY ZE STAVBY A OŽIVENÍ MZ-IDE-PCMCIA/CF

Posledně jsem zde popisoval postřehy, které jsem nasbíral při připojování HDD k SHARPovi. Už od začátku hraní si s HDD jsem si říkal, že by se mi mnohem víc než HDD u SHARPA líbila FLASH karta. Jednak mě to zajímalo jako technické řešení, za druhé mi vadilo, že dík HDD už nebyl SHARP tak tichý, jako dříve. Hlavně v noci, když je klid, dělal HDD "strašný" hluk...

Zkusil jsem na Internetu najít něco o připojení PCMCIA FLASH karty na IDE rozhraní, neb jsem si řekl, že to určitě musí jít a že už to jistě někdo vymyslel - a opravdu jsem prakticky hned našel tabulku, jak propojit IDE a PCMCIA/CF signály tak, aby se připojená FLASH karta chovala jako HDD. Ony to totiž FLASH karty samy umí, po přivedení správného napětí na správný pin.

Pro otestování funkčnosti jsem vzal kus kolíkové (strepové) lišty, připájel jsem k ní IDE kšandu a na druhý konec kšandy připájel drátky, které jsem rovnou zastrčil do PCMCIA FLASH karty. Kolíkovou lištu jsem pak připojil na IDE konektor interface SHARPa místo HDD.

Po prověření správnosti zapojení jsem zapnul SHARPa a fdisk mi FLASH kartu nadetekoval. Geometrii jsem znal díky Linuxu, kde jsem kartu také používal. Reliability test fdisku neohlásil žádnou chybu, takže jsem FLASH naformátoval a nabootoval NIPOS. A vše krásně běhalo. A pěkně potichu :-)

Poté jsem se rozhodl udělat PCMCIA slot tak, abych mohl kartu/karty k SHARPovi připojovat, nebo odpojovat opakovaně. Za základ jsem vzal desku, na níž jsem vyleptal plošky pro IDE konektor (kolíkovou lištu). PCMCIA konektor jsem vykuchal z jednoho mrtvého notebooku od kamaráda. Pro shánění doporučuju se poptat v bazarech, určitě se tam nějakého šrotu rádi za babku zbaví. Nebo je možné zakoupit vhodný konektor např. v GM el., ale budete jej muset mechanicky upravit. Vlastní slot pro kartu jsem vyrobil taktéž z kuprextitu, připájením nastřihaných kousků desky k základně. Propojení IDE konektoru s PCMCIA jsem udělal plné, co kdybych někdy redukci potřeboval použít i k PC a ne jen k SHARPovi.

Po stranách desky jsem si vyvedl indikaci aktivity LEDkou (ide pin 39, viz můj článek o HDD) a přepínač (strap) MASTER/SLAVE. Jak jsem zjistil, jedna z mých FLASH karet se hlasí jako master při neuzeměném pinu. Což je opak proti tabulce z Internetu.

Pak jsem celek zakrytoval do vhodné krabičky a přišrouboval nad 2.5" HDD k SHARPovi. HDD jsem tam už nechal, třeba ho časem budu ještě využívat. Např. pro zálohy. Zálohování FLASH karty byl také jeden z důvodů, proč jsem se jí snažil k SHARPovi připojit. Stačí ji strčit do Linuxového stroje a pomocí příkazu dd zkopírovat její image do souboru. A kdyby se něco smázlo, tak opět příkazem dd zapsat image ze souboru zpět na kartu. Takto jednoduše půjde přenést obsah FLASH i do emulátoru (a zpět), až v něm bude uvolněna podpora HDD. Vezme se soubor s image karty a podstrčí se emulátoru jako soubor HDD. Toto lze udělat i s imagem HDD, jen pro FLASH kartu je to jednodužší.

Pokud zapojíte IDE-PCMCIA/CF redukci přesně podle této tabulky, tak byste neměli narazit na žádná úskalí. Pokud nechcete stavět redukci univerzálně i pro PC, nemusíte zapojovat signály, které SHARP na IDE nepoužívá. Ale musíte správně zapojit +5V na všech pinech dle tabulky a hlavně MUSÍTE SPRÁVNĚ ZAPOJIT všechny ZEMĚ dle tabulky !!! Jinak si můžete ve FLASH kartě přepsat oblast s CIS (card information structure) a ostatní systémové části karty - a karta umře!!! Oprava takto "vylepšené" karty je poměrně nesnadná - výrobci moc ochotní nejsou, takže jednině sehnat stejnou kartu a něčím (co si sami vyrobíte/naprogramujete) obsah CIS a systémových částí do mrtvé karty nahrát. Pak snad ožije...

Závěrem pár slov ohledně 5V a 3.3V FLASH karet. Starší karty jsou 5V, zde není problém. Karty novější se už většinou prodávají jako 3.3V. Ale zatím jsem nenarazil na 3.3V kartu, která by neuměla obojí napájení. Kdo má možnost Linuxu, zkuste príkaz dump_cis. Ten z karty přečte a zobrazí mimo jiné i info o možnostech napájení. Nějaký sw pro čtení CIS je i pro Windows... Nebo se podívejte na stránky výrobce. Základní parametry tam většinou mají. Pro to, aby FLASH karta (ať už PCMCIA nebo CompactFlash) fungovala v popsané redukci je nutné, aby podporovala TRUE IDE režim. Zatím jsem zjistil, že pouze staré ATA Sun Disk karty jej nepodporují. Opět toto najdete u výrobce. Případně zkusit naostro - karta nepodporující TRUE IDE by neměla při pokusu odejít. Ale jakékoli testy s FLASH kartama jsou plně na Vaše riziko. Já jsem otestoval celkem 5 karet, 2x PCMCIA Sun Disk - nepodporuje TRUE IDE, 1x PCMCIA KingMax 128MB - tu budu používat, 2x CF PQI 128MB a 256MB, 256MB chodí, 128MB vykazuje v Reliability testu chyby. Stále zde platí, že dík 8mi bitové adresaci je využita pouze polovina karty, stejně jako u HDD. Hodně radosti s opět tichým SHARPem,

Tomáš Lorenc

 

Copyright 2003 by ZA Software, zdeneka@seznam.cz