wz

novinky  |  články  |  hardware  |  emulátor  |  ostatní  |  download  |  odkazy  |  kniha návštěv

 

OBRAZOVKA

Jsou zde emulovány téměř všechny známé vlastnosti grafického čipu GDG a navíc i částečně nedokumentované režimy. Obraz je vykreslován přes tzv. scanlines, tzn. simuluje se zde věrně běh paprsku po televizní obrazovce včetně zpětných běhů apod. Zahrnuje taktéž i vykreslování okraje (borderu) ve stejné šířce, jak je tomu u skutečného MZ-800.Proto by v emulátoru měly správně fungovat všechny graficky náročnější programy vyžadující přesné časování (např. Slap Fight od JO, GP Simulator, Picture show, FX Sound 4, Game music, MogMog2, zavaděč u Interkarate+ a mnoho dalších...). Je možné pracovat jak v základní konfiguraci s 16-ti KB videoram, tak i s rozšířenou videoram na 32 KB

Pozastavme se nyní u možností nastavení obrazovky. Je zde na výběr typ monitoru který se má simulovat (na výběr mezi barevným, zeleným a odstíny šedé).

Další možností je tzv. vynechávání snímků, které může částečně pomoci majitelům pomalejších počítačů (Refresh every 4 frame). Jedná se víceméně o to, že vykreslení obrazovky SHARPa musí proběhnout 50x za jednu vteřinu, přičemž pokud použijeme vynechávání snímků, sníží se tato hodnota na 25, 17 anebo 12 snímků za vteřinu. Čím více snímků je však vynecháváno, tím více se může zdát "trhaný" pohyb například postaviček ve hrách, rolujícího textu apod. Pro majitele rychlých PC vřele doporučuji pro co nejvěrnější emulaci nastavit posuvník na hodnotu "Every 1 frame".

Mezi další patří nastavení rozlišení pro celoobrazovkové rozlišení. Zde doporučuji použít nejvyšší možné rozlišení které zvládá Váš monitor - tím zajistíte dostatečnou kvalitu obrazu při jeho rozprostření přes celou obrazovku. Barevnou hloubku můžete zvolit víceméně jakoukoliv, doporučuji 16 bitů, naopak nedoporučuji kvůlí rychlosti překreslování výběr 24-bitové barevné hloubky.

Jako poslední nastavení naleznete položku "Double screen" kterou přepínáte mezi dvojnásobným a normálním zobrazením a položku "Extended VRAM 32K" kterou máte možnost zapnout/vypnout rozšířenou videoram - doporučuji ji mít neustále zapnutou.

 

 

Copyright 2003 by ZA Software, zdeneka@seznam.cz