wz

novinky  |  články  |  hardware  |  emulátor  |  ostatní  |  download  |  odkazy  |  kniha návštěv

 

KLÁVESNICE, MYŠ

V následující tabulce naleznete rozložení některých speciálních kláves které nebylo kam umístit a jejichž hledání by vám mohlo zabrat spoustu času. Většinu ostatních kláves již najdete na podobných místech, kde byly přímo na SHARPu. Pozor však na to, že na MZ bylo například nad středníkem znaménko plus...

Klávesa MZ Klávesa PC
? F8
BREAK/ESC End
DEL Backspace
INST Insert
TAB TAB
GRAPH Caps Lock
ALPHA \
BLANK KEY ~
@ F6
\ F7

Zvláštní význam má klávesa F12, která způsobí reset emulátoru. Je možné i používat kombinaci CTRL+F12, podobně jako bylo možné na SHARPu stisknout CTRL+RESET pro restart některých programů.

Pokud by vám činilo velké potíže některý znak, číslo či písmeno nalézt na klávesnici PC, disponuje emulátor také takzvanou klávesnicí virtuální. Představuje ji zmenšená kopie skutečné klávesnice ze SHARPa, na níž si můžete pomocí myši "vyťukávat" téměř cokoliv. Nejste ani omezeni na stisk pouze jedné klávesy současně - stisk více kláves lze simulovat tak, že přidržíte stisknutou klávesu Shift (na klávesnici PC) a poté již myší označujete tlačítka, která mají být stlačena současně. Po uvolnění Shiftu na PC klávesnici se i uvolní takto současně držená tlačítka.

 

Myš je zde emulována podle specifikace, která pochází od firmy Tatra softer (ing. Ján Koštial) - jednalo se o klasickou paralelní myš Atari připojenou přes Joystick port, spolupracovala s mnoha programy a hrami - pro příklad uvedu Lemmings, MZ Paint 4, Return to Kyrandia, Pasians, POOL mouse, HD Setup a další... Emulována je pomocí jakékoliv myši na PC (či jiného polohovacího zařízení). V nastavení ji doporučuji vybrat na port JOY2 kam se také standardně připojovala a to jen v případě, že ji daný program podporuje!!!! Pokud program či hra očekává na tomtéž portu připojený joystick a ne myš, mohli by jste se potom divit, proč se tak podivně chová... U emulaci myši jsem téměř eliminoval její nepříjemný syndrom, který se projevoval na SHARPu - pokud jste myši jeli velmi rychle jedním směrem, kurzor se začal pohybovat směrem opačným. Pokud by se tato nectnost přecijen projevila, můžete ji korigovat v Setupu pomocí posuvníku "Mouse sensitivity" určeného k vyladění citlivosti myši.

 

 

Z nastavení už zbývá jen volba toho, co je připojeno na porty JOY1 a JOY2. Na výběr jsou buď myš, joystick simulovaný pomocí numerické klávesnice (klávesy 4,8,6,2 + 5 fire) nebo že je port neobsazen. Standardně je na portu JOY1 joystick simulovaný pomocí num. klávesnice a port JOY2 není obsazený (None).

 

 

Copyright 2003 by ZA Software, zdeneka@seznam.cz